Кой спечели Световното първенство по хокей на лед през г

Anonim

Световното първенство по хокей на лед тази година се проведе в две столици на скандинавските страни - Стокхолм и Хелзинки. 16 отбора от три континента прекараха почти три седмици през май, измисляйки кой от тях трябва да бъде обявен за най-добрия национален отбор на планетата в този спорт. В присъствието на почти половин милион зрители националните отбори проведоха 64 срещи, хвърлиха 376 гола един на друг и на 20 май най-накрая разкриха шампиона.

Кой спечели Световното първенство по хокей на лед през 2012 г

Тази година отборите започнаха първия етап на турнира в две групи по 8 отбора. Според първите букви от имената на градовете, в които са се провеждали игрите на групите, те са били обозначени с буквите S и H. Руснаците са прекарали този етап в Стокхолм, където на 14 000-ата арена Globen, заедно с отбори от Швеция, Чехия, Норвегия, Латвия, Германия, Дания и Италия определиха четирима участници в четвъртфиналите. На 5 май отборът ни изигра първия мач от шампионата, побеждавайки латвийския отбор с резултат 5: 2. Продължението се оказа не по-малко успешно, руснаците последователно печелеха всички мачове, особено обиждайки домакините - мачът Русия-Швеция в присъствието на 11,5 хиляди зрители завърши при резултат 7: 3.

Всички фаворити преминаха от груповата фаза до четвъртфиналите тази година, не се случиха изненади. Освен националния ни отбор в Стокхолм, Швеция, Чехия и Норвегия се класираха за фаза на плейофите, а в Хелзинки такива отбори бяха САЩ, Канада, Финландия и Словакия. А Русия изигра четвъртфиналната игра в шведската столица, побеждавайки норвежкия национален отбор за втори път в това първенство - мачът завърши при резултат 5: 2. Тогава нашите хокеисти трябваше да се преместят в съседна държава - в Хелзинки, на полуфиналите победиха финландския национален отбор с още по-голям резултат (6: 2) в присъствието на 13 хиляди фенове. Друг полуфинал беше представен от страни, които бяха относително наскоро една държава - Чехия и Словакия. В тази игра словаците бяха по-силни (3: 1), благодарение на което попаднаха във финалната двойка на нашия отбор, вече четири часа в очакване на името на последната жертва по пътя към златото.

Основната игра се проведе вечерта на 20 май в Hartwall Arena в Хелзинки. По това време всички останали резултати от шампионата вече бяха известни. Бронзови медали спечелиха чехите, побеждавайки финландския национален отбор в тежка борба (3: 2), докато Италия и Казахстан не успяха да се утвърдят в хокейния елит и отново напуснаха най-горната дивизия. Във финалната игра Русия-Словакия само първият период завърши с равен резултат (1: 1), докато останалите два бяха спечелени от нашите хокеисти. Крайният резултат от тази битка е 6: 2. Руският национален отбор стана световен шампион за четвърти път и ако добавим съветските времена, това вече е 26-то злато от най-високия хокеен стандарт.