Какво е Ролан Гарос

Anonim

Рейтингът на професионален спортист се определя от броя на наградите, които е спечелил. Важен е обаче не само броят, но и нивото и престижът на състезанието. Спечелването на олимпийски игри във всеки спорт е най-високото постижение. В света на тениса турнирите от Големия шлем са важно събитие. Под това име са обединени 4 годишни събития: Australian Open, Wimbledon in Great Britain, US Open и French Open. Последните тенисисти и техните фенове иначе се наричат "Ролан Гарос".

Тенис шампионатът - предшественикът на съвременния Ролан Гарос - се проведе през 1891 година. Това беше еднодневно състезание, разделено на турнири за мъже и жени. Само френски граждани имаха право да участват: професионални тенисисти или членове на аматьорски клубове. Тогава турнирът не спечели световна популярност, тъй като чуждестранните спортисти не можеха да играят в него.

Международният шампионат на Франция стана през двадесетте години на миналия век. Тогава французите спечелиха престижната купа "Дейвис", оставяйки далеч зад признатите лидери - американските тенисисти. Победителите трябваше да приемат своите съперници в своята област. Но във Франция по това време нямаше стадион, който да отговаря на световните изисквания.

По настояване на обществеността и Френската федерация по тенис правителството отпусна 3 хектара земя в близост до Порт дьо Отейл за изграждането на нова спортна арена. През 1928 г. цялата работа е завършена. Стадионът, построен по най-модерните технологии от онова време, прие първите спортисти и зрители.

Тенис комплексът е кръстен в чест на героя на Франция - пилотът Ролан Гарос. Този пионер в авиацията, кариерен войник, е известен за първи път, че успя да прелети Средиземно море без кацане или зареждане с гориво. Самолетът на Гарос е свален от вражески пилоти няколко седмици преди края на Първата световна война. Той почина, но името му стана известно по целия свят.

Кортовете на стадион "Ролан Гарос" бяха покрити със специална смес от самото начало. Глина, пясък и натрошени тухли, смесени в оптимални пропорции, гарантират добро отскачане на тенис топка. Лесно е за спортисти да ходят и да се плъзгат по тънък слой почва. Червено-кафявият цвят на корта се превърна в отличителен белег на турнира Ролан Гарос.

Има и трагична страница в историята на Откритото първенство на Франция по тенис. По време на Втората световна война състезанието е прекъснато за 5 години. На територията на стадион "Ролан Гарос" нацистите организираха трансферен пункт за затворници от концентрационни лагери.

От началото на 50-те години популярността на тениса в света започва да расте бързо. През 1968 г. френският шампионат Ролан Гарос е включен в поредицата от Големия шлем. Заедно с аматьори, професионални тенисисти от различни страни са получили право да участват в него. Първите шампиони на обновения Ролан Гарос бяха Кен Розуел и Нанси Ричи.

Повече от 400 хиляди зрители успяват да посетят 20 тенис корта на стадиона през дните на турнира Ролан Гарос. Те често стават свидетели на установяването на нови световни рекорди. И така, през 2004 г. се проведе най-дългото състезание по тенис между Фабрис Санторо и Анро Климент. Отнеха им общо 6 часа и 35 минути, за да разпределят наградите помежду си.

През годините парижките кортове запалиха ярките „звезди“на тениса. Така шведският състезател Бьорн Борг спечели Ролан Гарос шест поредни пъти. Тук бразилецът Густаво Куертен постигна първия си успех през 1997 година. В женската част на турнира абсолютният рекорд (7 победи) принадлежи на американеца Крис Евърт. Германецът Стефи Граф е получил най-високата награда "Ролан Гарос" 6 пъти за 12 години. Моника Селеш спечели съперниците си три пъти.

В момента откритото първенство на Франция е едно от най-важните международни състезания. Всеки тенисист мечтае да го спечели. Не всички обаче успяват в това. Трудността на Ролан Гарос се крие в спецификата на повърхността на съда. Това е последният турнир от Големия шлем, който се провежда на глина. Освен това структурата на тенис мач изисква атлетите да имат добра издръжливост и висока техника. Пет сета без почивка на „бавен“корт са истински тест за професионализма на играчите и техните треньори.